İmplant nedir?

İmplant nedir? Nasıl Uygulanır?

İmplantolojinin tarihi çok eski olsa da bilimsel diş hekimliği uygulamalarının en yeni diş hekimliği dalıdır.Ağızda olmayan bir dişin yerini tutabilmesi için çene kemiğinin içine yapay bir kök yerleştirilmesi (kemiğe vidalanan diş veya vidalı diş ) işlemi olarak tarif edilebilir.yeteri miktar ve yoğunlukta kemiğin bulunduğu ve sistematik önemli hastalığı olmayan her yaşta hastaya uygulanabilir.Kemik miktar ve yoğunluğunun yeterli olmadığı durumlarda sinus lifting ya da kemik augmentasyonu gibi kemiği arttırıcı uygulamaların önceden yapılması ile implant uygulama bölgesi operasyona uygun hale getirilebilir.İmplantın çene kemiğine yerleştirilmesinden önce üstüne ne tür bir protez yapılacağına doğru karar verilmesi en önemli kuraldır. Doğru planlama, doğru uygulama ile kombine edildiğinde, eksik dişleri yapay yollarla tamamlama yöntemi olarak implantoloji en doğru çözüm yöntemi olarak karsımıza çıkar.İmplant adı verilen bu yapay kökler çok değişik maddelerden üretilse de titanyum en makbul malzeme olarak kabul edilir.

Her bir implantın yerleştirilmesi yaklaşık yarım saatlik bir operasyon olup üstüne yapılması planlanan üst yapının (protez) yapılabilmesi için 3-6 ay beklemek gerekir. Genelde implant uygulamalarının amacı üzerine sabit bir protez yapmak olsa da kemiğin durumuna ve planlanan implant sayısına göre hareketli bir protezi desteklemek için de kullanılabilir.

Hızlı implant çözümleri nelerdir?
Bir günde implantlarım ve dişlerim takılabilir mi?
Oynayan alt protezim implantla aynı gün sabitlenebilir mi?

İmplantınızın aynı gün içinde yapılıp , dişinizin takılması bazı sınırlı koşullarda mümkündür.
Örneğin hiç dişi olmayan total dişsiz ağızlarda önceden hazırlanan protezinizin sabitlenmesi için kullanılan mini implantlarda bu sistem uygulanabilmektedir . Total proteziniz hazırlandıktan sonra bir gün içinde 4 adet mini implant uygulaması  yapıldıktan sonra  mini implantlara uygun hassas bağlantı klipsleri önceden hazırlanmış  total protezinizin içerisine yerleştirilir. Mini implantlarla ,yeni yapılmış ya da daha önceden yapılmış ama oynadığı için memnun olmadığınız total protezinizi aynı gün içerisinde sabitlemek artık mümkün.
  
Mini implantlar dışında standart (iki parçalı ) implantların  da üzerine  bazı durumlarda aynı gün geçici dişler  yaparak hastalara bir günde implant ve diş uygulaması yapmak mümkün. Fakat implantlara fazla ve veya dengesiz yük binmesi kemik augmentasyonunu (kemik oluşumu) olumsuz etkiler . Bu yüzden hemen yapılan  dişler aşınma kuvvetlerine direnmeyen akrilik malzemeden  ve çiğneme kuvvetlerine maruz kalmayacak  şekilde yapılır. Burada amaç implantınız kemiğe entegre olurken sizin görünüm olarak dişsiz kalmamanızdır. İmplant augmentasyonu tamamlandığında (duruma göre 2-6 ay sonra ) kalıcı malzemeden yapılacak dişiniz hazırlanıp , takılacaktır.Bu arada geçici dişlerin yapılabilmesi için  özel hazırlanmış implant ara parçaları (abutment ) kullanılmalıdır  ki bu da implantınıza ek bir maliyet getirecektir.

UYARI______________________________________________________________________________________________________________
Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da
konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.

 

 

 

UYARI______________________________________________________________________________________________________________
Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da
konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.

Septum Dental Şişli Diş Kliniği

Halaskargazi Caddesi No 209 Kipman. Apt.. D:8 B 34384, Şişli / İSTANBUL

Bize Ulaşın

Tel : 0 (212) 709 22 66 -
Email : mkelesoglu@septumdental.com

Bizi Takip Edin