Gülümseme tasarımı ve laminalar

 

Hollywood Gülümsemesi Tasarımı, ağız ve diş yapısını bir bütün halinde gören tedavi şeklidir. Bu tedavide eksik olan yapılar belirlenir ve buna göre tedavi aşamaları yukarıda belirtilen seçeneklere göre sıralanır ve sürece başlanır.
Hollywood Gülümsemesi, günümüzde sanatçı ve starların kendi yüz profiline göre özel olarak yaptırdıkları etkileyici diş ve ağız bakımı tedavi yöntemidir. Gülümseme Tasarımına başlarken SEPTUMDENTAL olarak öncelikle kliniğimizde panoramik diş filminiz çekilir. Diş röntgeninin sonucuna göre yüz hatlarınız da dikkate alınarak yapılması gereken tüm işlemler, sizin istek ve ihtiyaçlarınıza göre sıralanır. Buna göre tedavileriniz işlemlerinizin önceliklerine göre belirlenir ve randevularınız oluşturulur. Bu sayede çok kısa sürede istediğiniz gülümseme tasarımına kendi yüz hattınıza uygun olarak sahip olabilirsiniz. Tüm tedavi aşamalarında Septumdental  ekibi sürecinizin başından sonuna kadar yanınızda olacak ve sorularınıza samimiyetle cevap vereceklerdir.

 


Gülümseme Tasarımı nedir?
Günümüzde insan ilişkilerinde ilk izlenimin önemi yadsınamaz. Özellikle iyi bir gülüş hem kendi özgüvenimizin iyi olamasını hem de çevremizin bizim hakkımızdaki düşüncelerinin olumlu olmasını sağlayacaktır.
Yapılan araştırmalar konuşma ve gülme sırasında karşımızdaki insanların dişlerine  odaklandığımızı göstermektedir. Nasıl hoş olmayan bir gülümseme karşımızdaki insanlarda negatif duygular oluşturuyorsa güzel bir gülümseme de iletişimde başarıyı getirecektir.
İdeal gülümseme nedir?
Öncelikle insanların gözüne hoş gelen, kendimizinde beğendiği yüzün bütünüyle tam olarak uyumlu ve en önemlisi doğallığını kaybetmemiş bir gülümsemedir.


İdeal bir gülümsemeyi etkileyen faktörler nelerdir?

Cinsiyet; Kadın ve erkeğin anatomisi farklıdır bu farklılık gülüş dizaynına da etki etmektedir. Erkeklerde hatlar daha keskin ve belirginken kadınlarda bu hatlar daha siliktir. Kadınlarda gülme hattı kavisli iken erkeklerde gülme hattı daha düzdür. Kadınlardadişlerin köşeleri daha yuvarlak iken erkeklerde bu köşeler daha düzdür. Bayanlarda ön iki diş daha belirgin ve uzundur.
Yüz şekli hakkındaki klasik bilgi, yüz şekli ile dişlerin formlarının benzer olması şeklindedir. Ancak bazen yapılacak ufak değişikliklerlerle daha iyi sonuçlar alınabilir. Mesela oval yüzlü bir kimseye yapılacak olan uzun dişler yüzün daha uzun ve zayıf görünmesini sağlayacaktır.
Yaş; yaşlanmayla beraber dişlerimizin renginde koyulaşma, diş boyunda kısalma ve diş yüzeyinde düzensizlikler meydana gelir.Diş etlerinde meydana gelen çekilmeler dişlerin aralarının açılmasına neden olmaktadır. Yaşlanmanın etkilerini silmek içindişlerin renginin açılması, diş eti kaybına bağlı olarak meydana gelen aralıkların protezler yardımıyla kapanması, eksik dişlerin vediş düzensizliklerinin giderilmesi gerekir. Eksik dişlerin telafi edilmesi hem konuşmanın düzelmesine hem de yanak ve dudak bölgesinde oluşabilecek çökmeleri engelleyecektir.
Dudaklar, yaşlanmayla beraber üst dudağımız aşağıya doğru sarkar, üst dişler daha az görünürken alt dişlerimiz daha fazla görünür. Dikey boyuttaki azalmaya bağlı olarak çene uçları birbirine yaklaşır ve dudaklar birbiri üzerine kapanır. Dudaklardişlerimizi çevreleyen çerçeveler gibidir. Dudakların uzun, kısa, kalın ve ince oluşuna göre dişler düzenlenir ve kusurlar bu şekilde giderilmeye çalışılır.
Diş etleri dişlerimizi çevreleyen en önemli bileşenlerdir. Ne kadar güzel dişlerimiz olursa olsun diş etlerimizdeki problemler bütün bu güzelliği bozacaktır. Diş eti iltihabına bağlı olarak diş etlerindeki şişme, kızarıklık ve parlak görüntü bütün estetiği etkileyecektir. Bazı durumlarda da diş etleri olması gerekenden fazla gözükür, gummy smile adını verdiğimiz bu olguda diş etleri yeniden konturlanarak gülümsememizi etkilemeyecek forma getirilir. Bazı durumlarda da diş etlerinin çekilmesine bağlı olarakdişlerin aralarında aralıklar meydana gelir. Bu gibi durumlarda da protetik restorasyonlarla gülümsemedeki problemler halledilmiş olur.  Diş etinde özellikle esmer insanlarda koyu renkli pigmentasyonlar vardır. Bunlar lazer ile rahatlıkla giderilebilir. Dişetlerinde meydana gelen aşırı çekilmelerde diş etine ağız içinden alınan doku greftleri kullanılarak tedavi edilebilir. Dişhekimliğindeki gelişmelerle neredeyse her türlü estetik problem rahatlıkla çözümlenebilmektedir. Önemli olan sorunların doğru tespit edilerek minimal tedavilerle maksimum estetiği sağlayabilmektir.
Dişlerimizin rengini otuz dakika gibi kısa bir süre içinde 4-5 ton açabilmekteyiz. Diş beyazlatmanın yeterli olmadığı durumlarda ise lamina, kron veya adeziv tekniklerle renk ile ilgili problemleri rahatlıkla çözebilmekteyiz. Tedavi anlayışımız her zaman doğal olanı korumaktır. Özellikle çapraşıklık problemlerinde öncelikle ortodontik tedavi ile problemi çözmeye çalışmakta, yeterli olmadığı durumlarda ise protetik çözümlerle tedavi edilebilmektedir. Koyu renkli dolguları diş rengindeki dolgularla değiştirerek gülme sırasında oluşacak kötü görüntüyü giderebiliriz. Burada diş rengindeki kompozit dolguları kullanabileceğimiz gibi porselen dolgular kullanarak da restore edebiliriz.
Form bozuklukları küçük aşındırmalar, adeziv tedaviler veya laminalar ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Ufak dokunuşlar ile çok güzel gülümsemeler oluşturulabilir. Özellikle yaşla beraber dişlerdeki aşınmalar düzensiz kenarların oluşmasına neden olmaktadır.Cosmetic contouring adını verdiğimiz işlemle kısa sürede problemleri rahatlıkla çözebilmekteyiz.

Beyazlatma, bonding, porselen, zirkon kaplamalar,laminalar, diş eti operasyonları, diş boyu ayarlanması, aşındırma teknikler gibi yöntemlerle hastanın gülüş ve görünüşünün  istenen şekle getirilmesi işlemlerinin tümüne gülüş tasarımı denir. Gülüş tasarımında  ortodonti, periodontoloji, protez ve tedavi uzmanları ile koordinasyon içinde çalışılmalıdır.

 Gülüş tasarımı uygulanan hastada  diş etleri saglıklı ve doğal görünüme kavuşur, dişlerin şekilleri, büyüklükleri ve renkleri istenilene göre ayarlanır  kapanışı ayarlanarak dudak ve  kaslarının normal pozisyonlarına dönmesi sağlanır. Hastanın hoşuna gitmeyen şekilsel ve renksel sorunlar giderilmeye çalışılır.

Gülüş tasarımınız yetkin bir hekimce yüzünüzün yapısı, teninizin rengi, dişleriniz, dudaklarınız gibi yüzünüzün bütünü incelenerek yapılmalıdır.

Çürükler, sararmalar, diş boylarının farklılığı, dişetlerindeki sorunlar gibi bileşenler zaman içinde kaçınılmaz şekilde oluşmuştur ancak birkaç seansta giderilebilecek sorunlardır. Bu tür sorunların çoğu porselen laminalarla çözüldüğü zaman dişlerdeki renksel ve şekilsel problemler genelde dişleri fazla aşındırmadan çözümlenmiş olur.

Laminaların bonding ve porselen kaplamalara göre en büyük avantajı dişe zarar vermemesi estetiğini uzun süre koruyan hızlı ve estetik sonuçlar vermesidir.

İstenen gülüşe kavuşma süreci uzun bir döneme yayılacak kapsamlı bir restorasyon ile halolabileceği gibi kişinin tercihlerine ve sorunlarına bağlı olarak kısa sürede bir kaç seansta sonuç alınacak şekilde de sonuçlandırılabilir.

 

UYARI______________________________________________________________________________________________________________
Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da
konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.

 

 

 

UYARI______________________________________________________________________________________________________________
Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da
konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.

Septum Dental Şişli Diş Kliniği

Halaskargazi Caddesi No 209 Kipman. Apt.. D:8 B 34384, Şişli / İSTANBUL

Bize Ulaşın

Tel : 0 (212) 709 22 66 -
Email : mkelesoglu@septumdental.com

Bizi Takip Edin